+420 558 621 819 košík: 0,00 Kč

Garnýže

Wave systém a garnýže k němu

Wave systém je nový, mladý a moderní styl řasení záclon a závěsů.

Co je to Wave systém?

Anglický výraz wave znamená vlna. Pod názvem Wave systém se tedy skrývá dokonalé, pravidelné a perfektně stejnoměrné zvlnění záclony či závěsu, kdy látka nevytváří tradiční sklady, nýbrž hladké pozvolné vlny po celé své výšce. Záclony a závěsy díky tomu vypadají neustále dokonale upravené.

Záclony a závěsy se při použití wave systému mohou normálně zatahovat a roztahovat, aniž by se pravidelnost vln porušila. Tím, že jsou záclony a závěsy beze skladů, dají se také snadněji udržovat a žehlit.

Jak wave systém funguje?

Pravidelné zvlnění záclony či závěsu umožňuje speciální řasící technika: Na horním okraji dekorační látky je našita vyztužující páska, která ovšem není zřasená, jak bývá obvyklé, ale zůstává rovná. Vlny na zácloně jsou vytvořeny pomocí jezdců v garnýži. Ti jsou mezi sebou spojeni tenkým provázkem, který zaručuje přesné rozestupy. Velikost a množství vln je možné ovlivnit různými roztečemi mezi jezdci a vzájemné vzdáleností háčků v řasicí pásce.

Garnýže k Wave systému

K Wave systému není možné použít úplně každou garnýž. Wave systém má speciální jezdce, které se hladce pohybují jen v garnýžích, které jsou pro určitý typ Wave systému uzpůsobeny. Vzhledem k tomu, že garnýže a jezdce obvykle vyrábějí různí výrobci, při výběru je nutné vždy ověřit, jestli jsou oba systémy (garnýže a jezdce) vůči sobě kompatibilní, a to i při zatížení dekoracemi (tak, aby se jezdci v kolejnici pohybovali hladce a snadno i při zatížení).

Pro řasení na Wave systém je vhodné použít hranaté garnýže Square line, nebo některé typy technických garnýží. U každé garnýže v tomto e-shopu je možnost využití pro Wave systém přehledně uvedena hned v úvodu.

Pro koho je Wave systém vhodný?

Wave systém osloví zejména ty, kdo touží po dokonalosti a vyznávají moderní, čistý a jednoduchý styl.

JAK POSTUPOVAT, KDYŽ SI VYBERETE JEZDCE PRO WAVE SYSTÉM:

Wave systém má oproti ostatním typům řasení (potažmo ostatním typům jezdců) několik málo specifik. U ostatních typů si vyberete jednoduše garnýž, její délku a typ jezdců podle nabídky. Běžné jezdce jsou v kolejnici nasunuty jednotlivě – každý jezdec je v kolejnici nasunutý zvlášť. Při zavěšování dekorace pak jednoduše nasunete háčky (šneky) z řasicí pásky do otvorů jednotlivých jezdců přesně tak, jak se Vám to hodí.

Oproti tomu u Wave systému jsou spolu jezdci spojeni provázkem a pro určitou rozteč řasení je rozpočítaný a přesně daný počet jezdců. Proto je nutné při výběru jezdců pro Wave systém navolit ještě několik dalších údajů.

 1. Hustota řasení dekorace

  Když si u zvolené garnýže vyberete typ jezdců „Wave systém“, systém e-shopu se Vás nejprve zeptá na „hustotu řasení dekorace“ – to znamená, jak jsou od sebe na provázku vzdáleni jednotliví jezdci. Možnosti jsou dvě:

  • Řasení cca 2×-2,2×, jezdce co 6 cm – vhodné spíše pro záclony
  • Řasení cca 1,6×-2×, jezdce co 8 cm – vhodné spíše pro závěsy

  Jde o to, že pokud jsou jezdci (kteří jsou spolu spojeni provázkem) blíže k sobě (varianta co 6 cm), řasení je hustější (jezdců spojených provázkem je potom samozřejmě více). Hodí se především pro záclony, které bývají jemné, a proto je také třeba je zřasit více, než závěsy – jinak by nemusely vypadat hezky. Toto řasení se ovšem hodí i pro hustěji zřasené lehké závěsy. Nevýhodou je vyšší spotřeba látky i řasicí pásky.

  Varianta jezdců spojených co 8 cm je vhodná především pro běžné a těžší závěsy. Látka je v tomto případě trochu méně zřasená a spotřeba materiálu je menší.

  Poznámka: Hustotou řasení se myslí rozteč jezdců, kteří jsou spolu spojeni provázkem = hustota vln. Kromě toho můžete ovlivnit i hloubku jednotlivých vln, a to vzdáleností háčků (šneků) rozmístěných v řasící pásce. I to pak ve výsledku samozřejmě ovlivní spotřebu materiálu a řasicí pásky.

  Počet jezdců pro každý jednotlivý díl dekorace vždy musí být sudý (aby byly obě vlny na koncích správně natočeny).

 2. Rozdělení dekorace

  Dále se Vás systém e-shopu zeptá na rozdělení dekorace. Varianty jsou: žádné, symetricky a asymetricky. Když tedy zvolíte rozdělení dekorace „žádné“, budou všichni jezdci vzájemně spojeni provázkem v jednom díle.

  Pokud zvolíte rozdělení dekorace „symetricky“, v dalším kroku zvolíte ještě počet dílů a my Vám rozpočítáme jezdce podle délky garnýže a zvoleného počtu dílů na příslušný počet stejně velkých částí. Tuto variantu využijete například u francouzských oken, kdy víte, že máte například čtyři stejně velké díly okna. (Kdybyste v tomto případě zvolili: rozdělení dekorace „žádné“, dostali byste jezdce spojené provázkem v jednom kusu a dekorace by pak nešla rozhrnovat, případně by Vám po následném rozdělení nemusel vyjít správný sudý počet jezdců.)

  Při rozdělení dekorace „asymetricky“ si nejprve musíte uvědomit, která strana je pro Vás na dekoraci pohledová – obvykle je to tedy strana zevnitř interiéru směrem k dekoraci – respektive k oknu. Rozdělení dílů asymetrické varianty se pak vždy předpokládá při pohledu z této „pohledové strany“, a to od levého okraje garnýže směrem doprava.

  Při volbě rozdělení dekorace „asymetricky“ pak v dalším kroku zvolíte počet dílů a v následujícím kroku ještě velikost jednotlivých dílů (z pohledové strany směrem zleva doprava). Součet velikostí jednotlivých dílů by měl být shodný s délkou garnýže (popřípadě v některých případech může být i kratší – nikoliv však delší). Spojené jezdce Wave systému Vám pak přesně rozpočítáme podle navolené velikosti dílů a tyto díly potom v příslušném pořadí nasuneme do kolejnice.

Ani hustota řasení, ani rozdělení dekorace na díly nemá vliv na cenu garnýže. Ovlivněna může být pouze spotřeba látky na dekorace a spotřeba řasicí pásky.

1. 1. 2016

LEHKÉ ZÁVĚSY ZŘEASENÉ TECHNIKOU WAVE SYSTÉM jsou do moderního interiéru dokonalé. Tyto závěsy jsou zavěšeny na garnýžích do sádrokartonu.

TYTO DĚTSKÉ ZÁVĚSY jsou zřaseny technikou Wave systém a zavěšeny na hranatých garnýžích Square line v barvě nerez, upevnění do stropu.

TYTO ZÁCLONY A LEHKÉ ZÁVĚSY zdobí atypické okno se šikminou. Záclony a závěsy jsou nařaseny na Wave systém a zavěšeny na garnýžích Square line v bílé barvě.

WAVE SYSTÉM vytváří pravidelné rovnoměrné vlny. Proto je vhodné, aby látka byla splývavá a vlny na ní mohly krásně vyniknout. Tyto záclony a závěsy jsou nařaseny na Wave systém a zavěšeny na technických garnýžích Terst 7300.

ZÁCLONY nařasené na Wave systém a zavěšené na technické garnýži Terst 7300.

LEHKÉ ZÁVĚSY TYPU INBETWEEN zřasené technikou Wave systém a zavěšené na garnýži Square line v barvě nerez, upevnění do stropu.


Nahoru

Kontakt

Prodejna:
Zámecké náměstí 44
738 01, Frýdek-Místek

+420 558 621 819
E-mail: info@petros-interier.czloading